Dijital Koleksiyonlar Sıkça Sorulan Sorular


Koleksiyon materyallerini kullanım koşulları nedir?

Suna Kıraç Kütüphanesi koleksiyonlarında bulunan materyallerin fiziksel olarak incelenmesi ve kullanım taleplerini değerlendirir. Koleksiyon materyallerinin fiziksel olarak incelenmesi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için: digitalcollections@ku.edu.tr

Koleksiyondaki dijital materyalleri nasıl talep edebilirim?

Suna Kıraç Kütüphanesi koleksiyonlarında bulunan dijital materyal kullanım taleplerini değerlendirir ve kullanıcıların hizmetine sunar.
Koleksiyonlardan talep edilen materyallerin kullanım koşulları ve kapsamlarını ayrıntılı şekilde belirten bir metin ile lütfen aşağıdaki formları doldurup, digitalresources@ku.edu.tr adresine gönderiniz.
Materyal talep formu için tıklayınız.
* Materyal kullanım koşullarına göre talep edilen materyaller kullanım ücretine tabi olmaktadır.

Sorular, yorumlar ve yardım için iletişim adresi nedir?

Sorular, yorumlar ve yardım için iletişim adresi nedir?
Suna Kıraç Kütüphanesi Dijital Koleksiyonlarıyla ilgili soru, yorum ve önerilerinizi digitalresources@ku.edu.tr adresi üzerinden iletebilirsiniz.

Ne tür koleksiyonlara erişebilirim ?

Suna Kıraç Üniversitesi Dijital Koleksiyonları, Koç Üniversitesi akademik ve kurumsal belleğine ilişkin çıktıların yanı sıra kültürel miras alanında geniş bir konu çeşitliliği gösteren özel koleksiyonları içerir.

Dijital Koleksiyonların kapsadığı konu başlıkları şu yöndedir:

  • Müzik, Sanat ve Mimari
  • Anadolu Medeniyetleri
  • Yerel Tarih ve Şehir Yaşamı
  • Tarih, Toplum ve Kültür
  • Nadir Eserler ve El Yazmaları
  • Şehir Koleksiyonları
  • KU Akademik ve Kurumsal Yayınlar
  • KU Kurumsal Bellek

AKMED Arşiv’inde ne tür koleksiyonlar bulunmaktadır?
Eski Antalya fotoğrafları öncelikli olmak üzere stereoskop, fotoğraf, dia, kartpostal, Antalya tarihi ile ilgili eski gazete ve belgelerden oluşmaktadır.

VEKAM Arşiv’inde ne tür koleksiyonlar bulunmaktadır?
VEKAM Arşiv iki ana koleksiyona ayrılmaktadır. Ankara Koleksiyonu’nda, Ankara ve çevresi ile ilgili fotoğraf, kartpostal, belge, harita..vb gibi efemera malzemleri yer almaktadır. Vehbi Koç Koleksiyonu’nda, Vehbi Koç’un ticari hayatıyla ilgili yazışmalar, iş gezileri ile ilgili fotoğraflar, 1952-1996 yıllarını kapsayan Vehbi Koç ve Koç ailesi ile ilgili haberler yer almaktadır.

Koleksiyonumu nasıl bağışlayabilirim?

Suna Kıraç Kütüphanesi odaklandığı konular  çerçevesinde bağış koleksiyonları değerlendirerek kabul etmektedir.  Suna Kıraç Kütüphanesi, bağışlanan koleksiyonun, dünya standartlarında korunması ve saklanması, arşivdeki belgelerin tasnif edilmesi, dijitalleşmesi ve çevrimiçi erişime açılması aşamalarını üstlenir. Bağışlamak istediğiniz koleksiyonla ilgili soru ve önerilerinizi vekoleksiyonun içeriği ile kısa bir bilgiyi bize digitalresources@ku.edu.tr adresi üzerinden iletebilirsiniz.

Projem için işbirlikleri koşulları nelerdir?

Suna Kıraç Kütüphanesi odaklandığı konular çerçevesinde işbirliği projelerini değerlendirir. İşbiriliği yoluyla gerçekleştirilen projelere ulaşmak için tıklayınız .
Proje işbirliği önerilerinizi Proje Partnerliği Öneri Formu üzerinden bize iletebilirsiniz.

VEKAM ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular


VEKAM Kütüphanesi’ne koleksiyonumu nasıl bağışlayabilirim?

VEKAM Kütüphanesi odaklandığı konular çerçevesinde bağış koleksiyonları değerlendirerek kabul etmektedir. Kütüphane, bağışlanan koleksiyonun, dünya standartlarında korunması/saklanması, tasnif edilmesi, dijitalleşmesi ve çevrimiçi erişime açılması aşamalarını üstlenir. Bağışlamak istediğiniz koleksiyonla ilgili soru ve önerilerinizi ve koleksiyonun kısa bir içeriği özetleyen kısa bir bilgiyi bize digitalresources@ku.edu.tr adresi üzerinden iletebilirsiniz.

VEKAM Kütüphanesi & Arşivi nerededir?

VEKAM Kütüphanesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Merkezi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için: https://vekam.ku.edu.tr/ adresini ziyaret ediniz.

VEKAM Kütüphanesi’ne gitmeden materyal talep formu ile görsel talep edebilir miyim? Süreç nasıl işler?

Eğer Ankara dışında ikamet ediyorsanız materyal talep formunu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz. Talebinizin onayı ile görseller e-posta ile adresinize gönderilebilir. Görseller iletilmeden önce kişi dijital kopya teslim tutanağını imzalayıp göndermekle yükümlüdür.

Materyal talep formu için tıklayınız

VEKAM koleksiyonlarını başka kampüs ya da başka merkezlerden başvuru yaparak inceleyebilir miyim?

Tüm arşiv koleksiyonlarımız yalnızca kayıtlarda belirtilen lokasyonlardaki kütüphanelerde fiziksel olarak incelenebilir.

VEKAM Arşivi’nde çalışmak için randevu almak gerekli midir? Nasıl başvuru yapabilirim?

Tüm arşivlerimizde çalışma yapmak için randevu gereklidir. Randevu talebinizi digitalresources@ku.edu.tr adresine e-posta göndererek yapabilirsiniz.

VEKAM Arşiv’inde ne tür koleksiyonlar bulunmaktadır?

Arşiv iki ana koleksiyona ayrılmaktadır. Ankara Koleksiyonu’nda, Ankara ve çevresi ile ilgili fotoğraf, kartpostal, belge, harita..vb gibi efemera malzemleri yer almaktadır. Vehbi Koç Koleksiyonu’nda, Vehbi Koç’un ticari hayatıyla ilgili yazışmalar, iş gezileri ile ilgili fotoğraflar, 1952-1996 yıllarını kapsayan Vehbi Koç ve Koç ailesi ile ilgili haberler yer almaktadır.

AKMED ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular


AKMED Kütüphanesi’ne koleksiyonumu nasıl bağışlayabilirim?

AKMED Kütüphanesi odaklandığı konular çerçevesinde bağış koleksiyonları değerlendirerek kabul etmektedir.

Kütüphane, bağışlanan koleksiyonun, dünya standartlarında korunması/saklanması, tasnif edilmesi, dijitalleşmesi ve çevrimiçi erişime açılması aşamalarını üstlenir. Bağışlamak istediğiniz koleksiyonla ilgili soru ve önerilerinizi ve koleksiyonun kısa bir içeriği özetleyen kısa bir bilgiyi bize digitalresources@ku.edu.tradresi üzerinden iletebilirsiniz.

AKMED Kütüphanesi’ne gitmeden materyal talep formu ile görsel talep edebilir miyim? Süreç nasıl işler?

Evet, materyal talep formunu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz. Talebinizin onayı ile görseller e-posta ile veya CD’ye kayıtlı olarak (masraflar alıcıya ait) adresinize gönderilebilir. Dosyaları teslim alan kişi dijital kopya teslim tutanağını imzalayıp göndermekle yükümlüdür.

Materyal talep formu için tıklayınız

AKMED koleksiyonlarının fiziksel olarak başka kampüs ya da başka merkezlerden başvuru yaparak inceleyebilir miyim?

Tüm arşiv koleksiyonlarımız yalnızca kayıtlarda belirtilen lokasyonlardaki kütüphanelerde fiziksel olarak incelenebilir.

Kullanıcı başvuru formu için tıklayınız.

AKMED Arşivi’nde çalışmak için randevu almak gerekli midir? Nasıl başvuru yapabilirim?

Tüm arşivlerimizde çalışma yapmak için randevu gereklidir. Randevu talebinizi, aşağıdaki formu doldurarak ya da digitalresources@ku.edu.tr adresine e-posta göndererek yapabilirsiniz.

Kullanıcı başvuru formu için tıklayınız

AKMED Arşiv’inde ne tür koleksiyonlar bulunmaktadır?

Eski Antalya fotoğrafları öncelikli olmak üzere stereoskop, fotoğraf, dia, kartpostal, Antalya tarihi ile ilgili eski gazete ve belgelerden oluşmaktadır.

AKMED Kütüphanesi & Arşivi nerededir?

AKMED Kütüphanesi, Antalya, Kaleiçi’nde Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (AKMED) hizmet vermektedir.

Detaylı bilgi için: https://akmed.ku.edu.tr/ adresini ziyaret ediniz.