Amiral Bristol Hemşirelik Okulu’nda Sosyal Hayat

Bu sergi Koç Üniversitesi Dijital Koleksiyonları içerisinde yer alan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu Dijital Koleksiyonu’ndan faydalanılarak düzenlenmiştir.

Amiral Bristol Hemşirelik Okulu, öğrencilerin teorik derslerine önem verdiği kadar sosyal faaliyetlerde yer almasına da önem vermiştir.

Bu faaliyetlerin arasına spor da yer almaktadır. Okul öğrencilerinden oluşan, müsabakalara da katılan bir voleybol takımları bulunmaktaydı.

https://libdigitalcollections.ku.edu.tr/digital/collection/ABHO/id/1116/rec/468


Türk Hemşireler Derneği tarafından meslekte 25. Yılını dolduran hemşireler için “Altın Rozet” töreni düzenlenir. Fotoğraflarda Türk Hemşireler Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülsevim Çeviker, Türkiye’nin ilk kadın hemşiresi Esma Deniz görülmektedir.

https://libdigitalcollections.ku.edu.tr/digital/collection/ABHO/id/1114/rec/95


Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tarihinde kutlanan özel gündür. Bazı ülkelerde 6-12 Mayıs günlerini içeren hafta boyunca kutlanır.

Uluslararası Hemşirelik Haftası / International Nurses Week

https://libdigitalcollections.ku.edu.tr/digital/collection/ABHO/id/1137/rec/6


10-17 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kalp Sağlığı Haftası kapsamında Amiral Bristol Hemşirelik Okulu’nda gerçekleştirilen Türk Kalp Vakfı etkinliklerine katılanlar arasında Av. Çetin Yıldırımakın (T.K.V. Başkanı), Yıldırım Aktuna (Sağlık Bakanı), Gülsevim Çeviker (Okul Müdürü), Sakıp Sabancı (İş adamı) da bulunuyor.

https://libdigitalcollections.ku.edu.tr/digital/collection/ABHO/id/1446/rec/15


1982 senesinde Amerikan Hastanesi ve Amiral Bristol Hemşirelik Okulu’nun birlikte hazırlamış olduğu Sağlık Fuarı’nda İstanbul Valisi Nevzat Ayaz tarafından açılış yapılırken, okul binasına asılmış afişte Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” cümlesi dikkat çekiyor.

https://libdigitalcollections.ku.edu.tr/digital/collection/ABHO/id/1151/rec/4


Amiral Bristol Hemşirelik Okulu’ndan mezun olan öğrenciler için mezuniyet partisi ve etkinlikleri düzenleniyor. Etkinliklerde öğrencilerin de rol aldığı görünmektedir.