Capping and Candle Lighting Ceremony in the Admiral Bristol School of Nursing (Turkish)

Bu sergi Koç Üniversitesi Dijital Koleksiyonları içerisinde yer alan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu Dijital Koleksiyonu’ndan faydalanılarak düzenlenmiştir.

Işık alma törenleri hemşirelik öğrencilerinin son yıllarında mesleğe adım atmaya hazırlanırken gerçekleştirilen ritüel bir etkinliktir. Modern Hemşireliğin kurucusu olarak bilinen Florence Nightingale aynı zamanda “Lambalı Kadın” olarak da bilinmektedir. Kendisini tasvir eden birçok görselde de lambasıyla birlikte resmedilmiştir.

V0006579 Florence Nightingale. Coloured lithograph.
Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images
images@wellcome.ac.uk
http://wellcomeimages.org
Florence Nightingale. Coloured lithograph.
licence CC BY 4.0

Hemşirelik öğrencilerinin artık mesleğe hazır oldukları ve Florence Nightingale’in ışığını devraldıklarını Işık Alma Törenleriyle sembolize edilmektedir. Her yıl mezuniyet gününe hazırlanan son sınıf öğrencileri için de Amiral Bristol Hemşirelik Okulu’nda Işık Alma Törenleri düzenlenmekteydi. Bu etkinliklerde öğrenciler dönemin hemşirelik üniformasına uygun olarak giyinir ve ellerinde ışıklarıyla tören alanında sıralanırdı. Öğrencilerin kepleri tecrübeli hocaları tarafından giydirilirdi. Kepleri giydirilen öğrenciler ellerinde ışıklarıyla sahnede hemşirelik yeminini okurlardı. Amiral Bristol Hemşirelik Okulu Dijital Koleksiyonu’nda bulunan bu değerli törenlerden derlediğimiz fotoğraflarla o günlere tekrar ışık tutmak isteriz.